top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÖzge Uçak

Rapor Almanın Geleceğe Etkisi

ÇOÇUKLARA ÇIKARILAN RAPORLARIN GELECEĞE ETKİSİ VAR MI


Özel öğrenme güçlüğü ( Disleksi ) teşhisi için psikiyatri alanında geçici fonksiyon kaybına neden olan hastalıklar grubunun H maddesindeki Özel Öğrenme Bozuklukları; Hafif %20. Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için bu oranın raporda yer alması gereklidir. Rapor süreleri genelde bir ya da iki yıldır. Rapor süresinin sonunda aile çocuğunun daha iyi olduğuna karar verirse raporun çıkarılma sürecinde doktora bu durum açıklanması halinde %0 oranlı bir sağlık kurulu raporu düzenlenir. Bu durumda ailelerin sicil korkusu giderilecektir.


Sizin bireysel başvurunuzla almış olduğunuz rapor siz ve hastane arasında kalan özel bir belgedir. Hiçbir şahıs ya da kurum raporunuzu alma hakkına sahip değildir. Sadece raporunuz Ulusal Özürlüler Veri Bankasına kaydedilir. Bu Sağlık Bakanlığına ait bir sistemdir. Bu raporlar silinmez. Ancak bu raporlar aile tarafından bir kuruma ibraz edilmedikçe karşınıza çıkmaz.


Dislekside özel eğitim desteği çok önemlidir. Özel eğitim desteği ileride çıkacak farklı sorunların önüne geçmektedir. Bu sebeple hem çocuğunuzun okul içinde ve dışında haklarının korunması, belirlenmesi hem de devletin verdiği eğitim imkanından yararlanmak amacıyla rapor çıkarmak en doğrusudur.Rapor Alma Süreci

Bu süreçte anne baba olarak nereden başlayacağınızı bilmek ve doğru yolları izlemek hem size zaman kazandıracaktır hem de sürecin yıpratıcı bir süreç olmasını önleyecektir. Bu sebeple sizlere bu süreci adım adım anlatacağız.

Çocuğunuzda okuma, yazma ya da matematik alanında yaşıtlarına oranla geriden takip ettiğini gözlemlediniz. Harfleri yanlış yazdığını, okurken kelime atladığına dikkat ettiniz.

Öncelikle bu durumu sınıf öğretmeniyle paylaşmanız en doğrusudur. Öğretmeni de aynı sorunlar üzerinde duruyorsa okul rehberlik birimiyle bir toplantı yapmalısınız. Rehberlik birimi sizden ve sınıf öğretmeninden aldığı bilgiler doğrultusunda İlk Eğitsel Değerlendirme İsteği Formu doldurarak ilk değerlendirme için okulun bağlı olduğu il-ilçe rehberlik araştırma merkezinden (RAM) randevu alır sizi oraya sevk eder. RAM’da çocuğunuza özel öğrenme güçlüğü özelinde testler uygulanacak ve sonuçları değerlendirilecektir. Bu sebeple performansının düşük çıkmaması adına, çocuğunuzun randevu saatinde yorgun, uykusuz olmamasına dikkat edilmelidir.

Testler psikoteknik uzmanlar, özel eğitim uzmanları, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanıp yorumlanmaktadır. Yapılan değerlendirmelerin ardından RAM sizi uyguladığı testler ve sonuçlarıyla bulunduğunuz bölgede özel öğrenme güçlüğü raporu verebilecek hastanelerin çocuk psikiyatrisi bölümüne sevk edecektir. Çünkü RAM’ın raporu düzenleyebilmesi için hastaneden alınacak rapora ihtiyacı vardır.

Genel olarak özel öğrenme güçlüğü tanısı koymak için WISC-R Zeka Testi uygulanmaktadır. Bu testin alt testleri yorumlanarak birçok yargıya ulaşılabilir. Özellikle performans puan ile sözel puan arasındaki anlamlı puan farkları bize özel öğrenme güçlüğünü (disleksi) düşündüren bir bulgudur. Ancak bu puan farkı mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Bazı hastaneler RAM’ın yaptığı testleri kabul etmeyip testi tekrar yapmak istiyorlar. Ancak testin tekrar uygulanabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bunun nedeni çocuğun soruları hatırlayıp yanlış bir test sonucunun çıkmasının önüne geçmektir. Bu durumun yaşanmaması için testler yapılmadan önce RAM’a danışmanızda yarar vardır.

Hastane gerek yaptığı testleri gerekse RAM’dan gelen sonuçları değerlendirerek heyet raporu düzenler. Bu heyet raporunda %20 özür ibaresi bulunmaktadır. Ülkemizde bireylerin özel eğitim hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi için bu prosedür gerçekleştirilmektedir. Ancak bu durum çocuklara tedbiren bir ya da iki yıllık olarak verilmektedir. İstenilmesi halinde rapor almadan özel olarak da bu eğitimi alabilirsiniz.

11.158 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne Babalara Öneriler

AİLEYE ÖNERİLER Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların akademik performansında ve sosyal hayatlarında daha hızlı gelişme göstermeleri için erken tanı önemlidir. Bunu da aile, okul ve rehberlik servisi iş

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin ipuçları

Günümüzde, özellikle çalışan bir anne babaysanız ev yaşantınıza ayırdığınız zaman haliyle kısıtlıdır. Günlük telaşınız, rutinleriniz size ‘’Acaba çocuğuma yeterince zaman ayırabiliyor muyum’’ sorusunu

Çocuk Yetiştirmede Anne-Baba Tutumunun Önemi

Çevremize baktığımızda çok sayıda çocuğuna söz geçiremediği için bunalmış anneler, istediği bir şey olmadığı için saatlerce ağlayan çocuklar, evdeki gerginlikten bıkmış bir aile ortamıyla karşılaşıyor

Comments


bottom of page