top of page

Özel Öğrenme Güçlüğü ve Belirtileri

 

Öğrenme güçlükleri esas olarak okuma – yazma ve dil ile ilgili becerilerin gelişimini etkileyen , doğuştan gelen ve etkileri yaşam boyu süren güçlüklerdir. Bilginin öğrenilme ve işlenme biçimini etkiler. Nörolojiktir, zekadan bağımsız olarak görülürler.
Fonolojik işleme, hızlı adlandırma, işleyen bellek, tepki süresi, sözel bellek ve sözlü işlem hızı gibi bireyin bilişsel becerilerine uymayan zorluklarla karakterizedir.
Geleneksel öğretim yöntemlerine direnç gösterme eğilimindedir, etkileri ancak kişiselleştirilmiş eğitim ve özel eğitim desteği ile hafifletilebilir.
Öğrenme güçlükleri  kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden, her çocuk için farklı bir strateji üretmek gerekebilir. Öğrenme güçlüğü olan öğrencilere uygulanan program daha çok çocuğa, bu güçlükle başa çıkma becerisinin kazandırılması şeklinde olmalıdır.
Bunun için doğru bir değerlendirme yapılması ve uygun olan yöntem ve tekniklerin  neler olduğuna doğru karar verilmesi önemlidir.

 

disgrafi.jpg

Merkezimiz hakkında

Birim Disleksi Özel Eğitim Merkezi 2016 yılından beri sadece Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) tanısı almış çocuklarla çalışan ve bu kapsamda değerlendirilen disleksi, disgrafi, diskalkuli alanında hem eğitim materyalleri hem de kadrosu itibariyle uzmanlaşmış e Özel Öğrenme Güçlüğü’ne sıklıkla eşlik eden Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Karşıt Olma Bozukluğu gibi bozukluklar konusunda da eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

merak ettikleriniz sorular için bizi arayın

bottom of page