top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÖzge Uçak

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin ipuçları


Günümüzde, özellikle çalışan bir anne babaysanız ev yaşantınıza ayırdığınız zaman haliyle kısıtlıdır. Günlük telaşınız, rutinleriniz size ‘’Acaba çocuğuma yeterince zaman ayırabiliyor muyum’’ sorusunu düşündürebilir. Hatta kendinizi suçluluk duygusu içinde bulabilirsiniz. Ancak asıl olan çocuğunuzla çok zaman geçirebilmek değil kısa da olsa kaliteli zaman geçirebilmektir. Bu zamanı iki taraf içinde eğlenceli, verimli, ilişkinizi güçlendirecek, güven bağını destekleyecek hale dönüştürmek sizin elinizdedir. Şimdi bunu sağlamak için gerekli olan ipuçlarını inceleyelim


Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek,o zaman içerisinde hem bedenen hem de ruhen orda olmanız anlamına gelir. Konuşurken mümkün olduğunca göz teması kurmak, televizyon telefon gibi dikkatinizi dağıtacak uyarıcılardan uzak olmak önemlidir.


Mutlaka günün bir öğününde ailecek yemek yiyin. Günü değerlendirin, yaşadığınız olayları karşılıklı olarak paylaşın. Çocuğunuzdan fikirler alın.


Çocuğunuzun sevdiği bir oyunu onunla oynamanız ve bundan sizin de zevk aldığınızı göstermeniz, çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlar. Bunun yanında oyun içerisinde zaman zaman anne babalarında yenilebileceğini görmek çocuğa farkındalık kazandırır.


Her gün 10 dakika da olsa çocuğunuzla sohbet edin. Bu sohbetin sadece okulla ilgili sorgulayıcı sorulardan ibaret olmamasına dikkat edin. Onu gün içerisinde en mutlu eden şeyin ne olduğu ya da öğrendiği yeni bilgilerin neler olduğu sorulabilir. Bu sohbette iyi bir dinleyici olmak, yargılamamak önemlidir.


Gece yatmadan önce çocuğunuza kitap okumak iyi bir kaliteli zaman geçirme yoludur. Hem çocuğunuzu uykuya hazırlar, sakinleştirir hem de çocuğunuzun akademik ve duygusal gelişimi açısından çok faydalıdır. Okuma esnasında kahramanları değerlendirmesi istenilebilir. Ya da onun öyle bir durumda ne yapacağı sorulabilir. Böylece yargılama ve yorumlama yeteneği de desteklenmiş olur.


Evde yapılması gereken işlerde çocuğunuzdan yardım istemek, işe onu da dahil etmek özgüvenini pekiştirecektir. Örneğin kek yaparken ya da saksıya çiçek dikerken, kapı kolunu tamir ederken çocuğunuza da bir takım görevler vermek, görev ve sorumluluk bilincinin aşılanmasında faydalı olacaktır. Ayrıca ebeveyn- çocuk duygusal ilişkisi olumlu etkilenecektir.


Çocukla kaliteli zaman geçirmek hem anne hem de babanın eşit sorumluluklara sahip şekilde yerine getirmesi gereken bir eylemdir. Çünkü çocuğun iki ebeveyne de ihtiyacı vardır. Anne ve babadan ayrı ayrı alacağı duygular çok farklıdır.


Günün yoğun temposu sizi çok yoruyor ve belki de üstteki maddeleri uygulamakta zorlanacağınızı düşünüyorsunuz. O zaman en kolayı eve geldiğinizde çocuğunuza içten bir şekilde sarılın, onu çok sevdiğinizi ve çok özlediğinizi dile getirin. Bunu ona hissettirin. Bu bile çocuklar için çok değerlidir.


Psikolog Ece Aslanlı

51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne Babalara Öneriler

AİLEYE ÖNERİLER Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların akademik performansında ve sosyal hayatlarında daha hızlı gelişme göstermeleri için erken tanı önemlidir. Bunu da aile, okul ve rehberlik servisi iş

Çocuk Yetiştirmede Anne-Baba Tutumunun Önemi

Çevremize baktığımızda çok sayıda çocuğuna söz geçiremediği için bunalmış anneler, istediği bir şey olmadığı için saatlerce ağlayan çocuklar, evdeki gerginlikten bıkmış bir aile ortamıyla karşılaşıyor

Müziğin Gücü

Müzik hepimizi etkiler. Dinlediğimiz ya da ve rahatlarız, kimi zamansa heyecanlanır ve canlanırız. Hayatımızın ilk bir kaç yılında işittiğimiz melodilerin bir çoğu ise beynimize kazılı kalır. Müzik di

Comments


bottom of page